Kurumsal

EMLAK PLANLAMA İNŞAAT PROJE YÖNETİMİ VE TİCARET A.Ş., 1980 yılında T. Emlak Bankası A.Ş. tarafından kurulmuş ve 2001 yılına kadar bankanın iştiraki olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. Bu süreçte başta İstanbul'un ilk uydukent projesi olan BAHÇEŞEHİR UYDUKENT PROJESİ olmak üzere Emlak Bankası A.Ş. tarafından hayata geçirilen birçok projenin proje yönetimi, kontrollük, işletme, pazarlama, konut teslim ve satış sonrası bakım hizmetleri Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi Ve Ticaret A.Ş. tarafından yürütülmüştür.

Şirketin T. Emlak Bankası A.Ş.’ne ait % 49 hissesi 03.04.2001 tarih ve 2001/2202 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereği, Toplu Konut İdaresi Başkanlığına devredilmiş ve kurumun kaynak geliştirme programına paralel olarak faaliyet alanlarını genişletmiştir. Bu sürece kadar sadece proje yönetimi, müşavirlik, kontrollük, satış, pazarlama ve servis hizmetlerine odaklanmış olan şirket, 2004 yılından itibaren geliştirme projelerine ağırlık vererek yatırımcı kimliği ile ardarda yeni projelere imza atmıştır. Bu çerçevede gerek satın aldığı arsalar üzerinde gerekse arsa sahipleri ile hasılat paylaşımı modellerine dayanan projeler üretmiş, projelerin başından sonuna tüm adımlarını planlayarak hem yönetmiş hem de yatırımcı olarak finansman ihtiyacını karşılamıştır.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin Şirketimiz nezdinde daha önce gerçekleştirdiği hisse alımlarına ilaveten Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na ait olan hisselerin tamamını da satın alması ile birlikte Şirket, 27.12.2018 tarihinden itibaren tek pay sahibi olarak Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. hissedarlığında ticari faaliyetlerine devam etmektedir.

Özellikle gayrimenkul ve inşaat sektöründe yatırımların çok yüksek maliyetlere ulaşması nedeniyle finansman ihtiyacının karşılanması büyük önem arzetmektedir. Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi Ve Ticaret A.Ş.’nin edinmiş olduğu en önemli birikim, sektöre yatırım yapmaya istekli yerli ve yabancı yatırımcılardan oluşan çok geniş bir portföye sahip olmasıdır. Bu portföyde yer alan yatırımcıların bir kısmı ile ortak projeler başlatılmış, bir kısmı ile ise yeni projelerin hayata geçirilmesi için stratejik ortaklık ve işbirliği yapma kararları alınmıştır. Bu sayede şirketin yatırım yapma kabiliyeti ve potansiyeli en üst seviyesine çıkmış, buna paralel olarak da yurtiçi ve yurtdışında proje alternatifleri çoğalmıştır. Şirket, tüm proje alternatiflerini en ince detayına kadar değerlendirmekte, yatırım stratejilerine uygun bulduğu projeleri en uygun finansman modeli ile hayata geçirmektedir.

Şirketin yurtiçi ve yurtdışında 3 iştiraki bulunmaktadır.

Bunlar :

• Bio İstanbul Proje Geliştirme ve Yatırım A.Ş.

• Kazakistan Ziraat International Bank ( KZI BANK )

• Toplu Konut Büyükşehir Belediyesi İnşaat Emlak Mimarlık ve Proje A.Ş. (TOBAŞ)